Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik desteklerinin katlanarak devam edeceğini ve desteklemenin bizzat üretene yapılacağını dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Gıda günü vesilesiyle ”İklim değişiyor.O halde gıda ve tarımda değişmeli” temalı toplantıda çiftçilerle bir araya gelen Bakan Faruk Çelik bir çok konuya değindi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, havza bazlı üretim modeliyle arz-talep dengesini oluşturmaya çalışacaklarını ve ayrıca buğday ve yem bitkileri ekiminde havza kısıtlaması olmayacağı bu iki ürünün her yerde ekilebileceğini ve bu konun destekçileri olacaklarını sözlerine ekledi.

Hayvancılık yapmak isteyen vatandaşların kurulacak merkezlerden hayvan ihtiyaçlarını araçsız karşılanacağını ve mazot desteğini 2017 yılı sonunda ödeyebilmek için çalıştıklarını söyledi.

Yer yüzünde 1,9 milyar hektarlık alan küresel ısınma,iklim değişikliği,çölleşme ve kuraklık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirten bakan Çelik, dünyada her keze yetecek kadar kaynak varken 500 milyon kişinin obez olması, diğer yanda 800 milyon insanın aç olması kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.